اهمیت کود های آلی در کشاورزی

مقدمه :

امروزه از کودها به عنوان نهاده برای افزایش محصولات کشاورزی و تأمین غذای جمعیت رو به رشد جوامع بهره گیری می شود. در این میان استفاده از کودهای ارگانیک با منشأ طبیعی و دارای ترکیبات متعادل که حاوی عناصر اصلی غذایی گیاه باشند مورد توجه قرار دارد.این عناصر باید به میزان کافی در اختیار گیاه قرار گیرند و علاوه بر این باید بین عناصر تعادل وجود داشته باشد. بدیهی است پس از تعادل در مصرف عناصر پر مصرف (نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم ) نوبت به تأمین عناصر ریز مغذی (میکروالمنت ها) می رسد.

نقش کود های آلی :

ارزش کودآلی به دلیل 3 خاصیت مهم آن است عبارتند از :

تغذیه ای و شیمیایی
بهبود خواص فیزیکی
بهبود خواص زیستی
در خاک های حاصلخیز ، ذرات خاک توسط مواد آلی به یکدیگر چسبیده اند و ایجاد دانه های درشتی می کنند. در زمان آبیاری یا بارندگی، آب از طریق فضای درشت در خاک حرکت و پس از مدت زمانی کوتاه مجدداً فضا ها توسط هوا اشغال و در نتیجه عمل تهویه به خوبی انجام می شود. همچنین در اثر افزودن مواد آلی، دسترسی گیاه به عناصر غذایی نظیر نیتروژن، فسفر،گوگرد، پتاسیم، منیزیم و عناصر ریز مغذی ( نظیر آهن ، مس ، منگنز و روی ) افزایش می یابد. سایر اثرات و ویژگی های کلی مواد آلی بر روی خاک در جدول شماره 1 ارائه شده است

کودهای مرغی غنی شده تازه دانه محصولاتی با کیفیت و با منشأ طبیعی بوده که اولاً حاوی درصد مناسب و بسیار بالایی ماده آلی (با نسبت C/N مطلوب) می باشند که سبب بهبود خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی و زیستی خاک می شوند. دوم اینکه این کودها حاوی همه عناصر غذایی پر مصرف (N،P،K،Ca،Mg،S) می باشند. سومین ویژگی کودها دارا بودن مقدار قابل ملاحظه ای عناصر آهن ، روی ، منگنز می باشد که به تولید محصول زراعی و باغی سالم و غنی سازی آن کمک شایانی می کند (جدول 2)

مصرف کود در باغ ها :

به منظور کاهش هزینه های حمل ونقل و قیمت کود مصرفی ، سعی شده تا نوع پلت کود برای باغ ها عرضه شود. زمان مصرف این ترکیبات اواخر زمستان و اوائل بهار و نحوه مصرف به صورت چال کود یا کانال کود می باشد.

مصرف کود در اراضی زراعی:

به منظور سهولت در مصرف کودهای مرغی غنی شده تازه دانه محمود در اراضی زراعی این ترکیب به صورت پلت با دانه بندی 5 میلی متر عرضه می شود. مقدار مصرف این کود در اراضی زراعی ایران بسته به نوع محصول و میزان ماده آلی خاک متفاوت بوده و از حداقل 600 کیلوگرم در هکتار به بالا توصیه می شود. جهت اطلاع از مقدار و زمان دقیق مصرف می توانید با کارشناسان شرکت تماس حاصل بفرمایید.

مصرف کود در فضای سبز شهری :

بوستان ها ، تفرجگاه ها و بلوارها ، محل ایجاد نشاط و روحیه برای شهروندان محسوب می شوند رعایت تغذیه مطلوب می تواند ضمن افزایش ماندگاری گل ها و گیاهان زینتی و درختان مثمر و غیر مثمر در فضای سبز شهری و بلوارها سبب افزایش مقاومت این گیاهان در برابر انواع آسیب ها و تنش های محیطی و غیر محیطی شود. علاوه بر این، تغذیه مطلوب گیاه، از خسارت های آفات و هزینه های نگهداری فضای سبز نیز کاسته خواهد شد. کودهای پلت مرغی تازه دانه محصولی با کیفیت برای مصرف گیاهان فضای سبز شهری به شمار می رود.

جایگذاری کود یا چالکود چیست ؟

عمل جایگذاری کود به قرار گرفتن کود در ناحیه ای نزدیک ریشه گیاهان اطلاق می شود و مخصوصاً رعایت آن در مورد کودهای غیر پویا نظیرکودهای فسفاتی ، پتاسیمی و ریز مغذیها الزامی است. در کشاورزی علمی جایگذاری عمیقی کود باعث بالا رفتن کارایی کود باعث بالا رفتن کارایی کودها ، کاهش مقدار مصرف و در نهایت سبب افزایش بازده اقتصادی در مصرف کودها می گردد.

چگونگی اجرای روش چالکود در باغ های میوه:

در ابتدا چاله هایی در قسمت محیط فرضی سایه انداز درختان حفر شود . این چاله ها بسته به سن درخت از 1 تا 4 چاله حفر می شود . علت حفر چاله در انتهای قسمت سایه انداز درخت آن است که اثر ریشه های جوان و فعال در جذب آب و عناصر غذایی بیش از ریشه های پیر می باشد، در ضمن حفر چاله در چنین مناطقی به ریشه اصلی و قطور درختان صدمه نمی رساند. محل چاله باید در جایی باشد که آب آبیاری حتماً به طریقی آن را خیس کند. قطر چاله ها بین 30 تا 50 سانتی متر و عمق چاله ها معمولاً 40 تا 50 سانتی متر مناسب می باشد.

 

جدول 1 – اثرات مهم ماده آلی بر خصوصیات خاک

ویژگی

توضیحات

اثر روی خاک

رنگ

رنگ سیاه خاک ها به دلیل مواد آلی خاک است.

می تواند گرم شدن خاک را آسان کند

نگهداری آب و حفظ رطوبت خاک

مواد آلی خاک می تواند تا 20 برابر وزنش آب را در خود نگه دارد

کمک به جلوگیری از خشک شدن و شکاف برداشتن خاک و افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاکهای شنی

ترکیب با کانی های رسی

ذرات خاک را به صورت واحد های ساختمانی که خاکدانه نامیده می شود ، به همدیگر می چسپاند.

اجازه می دهد که تبادل گازها به راحتی انجام شود. ساختمان خاک را پایدار و نفوذ پذیری را افزایش می بخشد

کلاته شدن

کمپلکس های پایدار با Cu+² ، mn+² ، zn و دیگر کاتیون های چند ظرفیتی  تشکیل می دهد

میزان جذب عناصر کم مصرف توسط گیاه را بهبود و افزایش می بخشد.

حلالیت در آب

نا محلول بودن مواد آلی به دلیل همراه بودن در رس هاست. کاتیونهای دو و سه ظرفیتی با مواد آلی به صورت غیر محلول در می آیند . بخشی از مواد آلی به صورت محلول در آب است.

مقدار کمی مواد آلی به صورت آبشویی از خاک خارج می شود.

عمل بافری

مواد آلی در خاک های کمی اسیدی، خنثی و قلیایی نقش بافری دارند.

به ثابت بودن واکنش (pH) خاک کمک می کند.

تبادل کاتیونی

کل فعالیت کاتیونی اجزای جداسازی شده هوموس از محدوده 300 تا 1400 سانتی مول در کیلوگرم می باشد

باعث افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی خاک ها می شود 20 تا 70 درصد CEC بسیاری از خاک ها مربوط به مواد آلی است.

ترکیب با مولکول های آلی

بر فعالیت زیستی ، پایدار و تجزیه زیستی سموم اثر دارد

میزان کاربرد آفتکش ها برای کنترل آفت را تغییر می دهد و مسمومیت گیاه را کاهش می دهد.

جدول 2 – محاسن کودهای تازه دانه

8 ویژگی منحصر به فرد کود های مرغی تازه دانه

ردیف

ویژگی (عنوان)

شرح

1

بالا بردن درصد ماده آلی خاک

این کود طبیعی ، پاستوریزه و فرآوری شده حاوی بیش از 60 درصد ماده آلی است که اثارت بسیار مفیدی بر حاصلخیزی خاک ، تامین عناصر و اصلاح pH خاک و افزایش کارایی مصرف آب در مزرعه و باغ خواهد داشت.

2

آسانی و سهولت مصرف

عرضه این کود به صورت پلت مصرف آنرا در مزارع و باغ ها تسهیل نموده است.

3

کامل بودن کود

این کود 6 عنصر غذایی اصلی مورد نیاز گیاه یعنی نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم، کلسیم ، منیزیم و گوگرد می باشد و در تامین نیاز گیاه به صورت موثر عمل می کند.

4

کاهش هزینه های کود پاشی

با یک بار مصرف کود های مرغی تازه دانه ، ضمن کاهش تردد ماشین آلات در سطح مزرعه در هزینه ها نیز صرفه جویی می شود.

5

اثرات تغذیه ای

تامین همزمان عناصر باعث افزایش عملکرد وبهبود کیفیت و غنی سازی محصول می گردد

6

اثرات جانبی در خاک

مصرف این کود باعث کاهش pH خاک شده و حضور ماده آلی باعث بهبود تهویه و جذب بهتر عناصر غذایی دیگر می شود.

7

توجه به اصول علمی و استفاده از توان داخلی

با توجه به قانون حداقل لیبیگ و اصل تعادل عناصر غذایی ، کودهای مرغی غنی شده تازه دانه ، پاسخی به نیاز امروز بخش کشاورزی و فضای سبز است و از موارد اولیه داخلی با کیفیت و بومی کشور تولید و ساخته شده است

8

بهبود رشد ریشه و محرک ریشه زایی

این ترکیب به واسطه داشتن ماده آلی و نیز اسید هیومیک می تواند در رشد ریشه گیاه و کاهش تنش ها موثر باشد

با توجه به روند تولید، کود مرغی پلت شده، طی دو مرحله کاملاً آسیاب شده و تبدیل به ذرات ریز پودری می شود که به راحتی در خاک تجزیه شده و عناصر آن مورد استفاده گیاه قرار می گیرد
با توجه به روند تولید و درخواست مصرف کنندگان عزیز کود مرغی پلت شده امکان غنی سازی بر اساس نیاز خاک های مختلف را دارد.
با توجه به اینکه کود مرغی خالص دارای pH قلیایی حدود 12- 10 است در کود های مرغی فرآوری و پلت شده با امکان غنی سازی توسط اسید هیومیک که خود باعث کاهش pH می شود pH حصول نهایی به حدود 8-7 رسانده می شود . این امر در اصلاح pH خاک های آهکی کشور اهمیت دارد.
کود مرغی جوجه های گوشتی ، فشرده و به صورت پلت عرضه می شود که اساساً این نوع فرآوری به منظور کاهش حجم مواد جهت سهولت و کاهش هزینه حمل و نقل ، ذخیره سازی راحت تر ، هدر رفت کمتر و کاهش رطوبت محصول نهایی به کمتر از 10 درصد نسبت به مواد فله ایی اولیه صورت می پذیرد.
کود مرغی پلت شده عاری از بذر علف های هرز و عوامل بیماری زا می باشد.

مطالب مرتبط

کاتالوگ کنسانتره غنی آرا

کاتالوگ